» IP Adresiniz ve IP Adres Baglantı Bilgileriniz
» IP Sorgulama » IP Adresi Nedir » Proxy Nedir » Domain Nedir » Engellenen Sitelere Erişme » IP Reset ve Dns Temizliği
» Sitenize Ekleyin » IP Kameralar » Site IP Adresi Sorgula » IP Sorgulama » IP Numarasından Adres Bulma » NS Sorgulama
Tarih:  21 Temmuz 2024, Pazar Saat: 09:47:32
IP Host: ec2-44-192-44-30.compute-1.amazonaws.com
Tarayıcı:CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
IP Adresiniz: 44.192.44.30
Referans: Referans Yok
IP Sorgulama:
Site IP Adresi Sorgulama:
Makaleler:
Kamera Kayıt Cihazları: Kamera kayıt cihazları hakkında bilgiler. Güvenlik kameraları ve kamera kayıt cihazları nasıl kurulur, alırken nelere dikkat edilir. IP Kameralar, Kablolu veya kablosuz IP kameralar hakkında, nasıl kurulur, alırken nelere dikkat edilir. Topoloji nedir: Ağ topolojileri ve topoloji türleri nelerdir, bu gibi sorulara cevap veren yazımız. IP Adresi Nasıl Bulunur, yazımız ile yerel ip adresi ve ağ ip adresinizi bulmanın yöntemleri gösterilmektedir. WPS tuşu ile şifresiz wifi bağlantısı, resimli ve detaylı açıklamalar ile şifresiz wifi bağlantısının nasıl yapılabileceğini anlattık. Whatsapp Gruba Toplu Numara ekleme makalemiz yardımıyla, google rehbere elinizdeki toplu numaraları hızlıca aktarabilirsiniz. Bilgisayarınız üzerinden belirleyeceğiniz bir adet web sitesi hariç hiçbir site girişi olmasın istiyorsanız Programsız Sadece Bir Siteye Giriş makalemize göz atabilirsiniz. Bağlı olduğunuz wifi ağının şifresini unuttuysanız hiç sorun değil, wifi şifresi öğrenme makalemizdeki yöntemlerden size uygun olanı deneyebilirsiniz.

WPS Tuşu ile Şifresiz Wifi Bağlantısı

Yeni nesil modemlerin hepsinde artık WPS tuşu bulunmakta. Bir çok internet kullanıcısı bu WPS tuşunun ne işe yaradığını bilmiyorlar. "Wi-Fi Protected Setup" yani "Wifi Korumalı Kurulum" olarak çevirisi yapılan kelimenin kısaltmasından oluşur. Aslında kısalma veya kelime anlamının bir önemi yok. Asıl önemli olan çalışma prensibidir. En kısa biçimde WPS, herhangibir kablosuz internet bağlantısı yapılacak cihazın modem ile bağlantısını hızlıca şifre yazmadan, şifresiz bağlantı yapmamızı sağlar. Yani eğer modemin WPS özelliği var ve modem içerisinden bu özellik kapalıda değilse, modemin wifi şifresini (Kablosuz bağlantı şifresi) bilmemize gerek yok, wps tuşu ile şifresiz modem bağlantısını yapabiliriz.

Resim 1 - Modem Üzerinde WPS Tuşunun Konumu
Modem Üzerinde WPS Tuşunun Konumu

Android Cihazlardan WPS Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Android telefon veya tabletler üzerinden WPS tuşu ile hızlı bağlantı yapabilirsiniz. İsterseniz görseller üzerinden anlatalım. (resimli anlatım)

Öncelikle Wi-Fi butonun üzerine basılı tutup, kablosuz ağ listesinin bulunduğu sayfayı açalım. (Resim 2) Eğer ayarlar pasif gözüküyorsa öncelikle wifi aktif etmelisiniz. Wifi sayfasından sağ üst köşedeki 3 noktaya dokunun (Resim 3) görüntülenen seçenekler arasından "WPS tuşu" üzerine dokunun, hemen ardından ekranda WPS aktif olan modemlerin tarandığını göreceksiniz. Gösterilen ekranda "Yönlendiricinizde Wi-Fi korumalı kurulum butonuna dokunun. Bu, WPS olarak adlandırılabilir veya şu sembolü içerebilir:" uyarısının çıktığını göreceksiniz. Modem üzerinde bulunan WPS tuşunun gözükebileceği sembol de bu uyarı altında gösterilmektedir. (Resim 4), hemen sonrasında modem üzerinde bulunan WPS tuşuna 3 saniye kadar basılı tutuyoruz. (Resim 1) Bir kaç saniye sonra android cihazın modem ile bağlantısı otomatik olarak hızlıca gerçekleşecektir. Eğer bağlantı gerçekleşmediyse modemin wps özelliği modem içerisinden kapatılmış olabilir. Bunu anlayabilmeniz için dikkat etmeniz gereken ayrıntı şu şekildedir, bağlantı yapacağınız wifi isminin hemen altında "Güvenli (WPS uygun)" yazacaktır. Eğer WPS uygun ibaresi yoksa modem içerisinden WPS tuşu özelliğinin açılması gerekecektir.

WPS uygun olan modemler wifi listesinde şu şekilde gözükmektedir.

WPS Tuşu "Güvenli WPS uygun" Seçimi

WPS PIN girişi

Resim 3 üzerinden görüleceği üzere (Eğer modeminiz destekliyor ve pin kodu verilmişse) wps tuşu ile değilde WPS PIN girişi ile de hızlı bağlantı yapmanız mümkün. Bunun için "WPS PIN girişi" seçeneğine dokunun ve sizden istenen modem WPS PIN numarasını girin. Eğer bu seçeneği seçerseniz, modem üzerindeki WPS tuşuna basmanız gerekmeyecektir.

Resim 2 - WPS Tuşu ve WPS PIN Girişi Seçim Ayar Düğmesi
WPS Tuşu ve WPS PIN Girişi Seçim Ayar Düğmesi

Resim 3 - WPS tuşu ve WPS PIN girişi Seçim Ekranı
WPS tuşu ve WPS PIN girişi Seçim Ekranı
Resim 4 - WPS Kurulumu Tamamlanıyor
WPS Kurulumu Tamamlanıyor

Taşınabilir Bilgisayarlar WPS Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Herhangibir taşınabilir bilgisayar (kablosuz bağlantı sağlayabilen) üzerinden de WPS tuşu veya WPS PIN girişi özelliklerini kullanarak hızlı wifi bağlantısı yapabilirsiniz. (WPS PIN girişi, özelliğinin aktif olması için modem içerisinde pin girişinin açık olması gerekiyor, örnekte açık olmadığı için resim üzerinde pin girişi aktif gözükmüyor) Bunun için wifi ağ listesini açtıktan sonra bağlanmak istediğiniz modem ismini seçip tıklayın. Hemen sonrasında "Ağ güvenlik anahtarını girin" ve hemen altında "Yönlendiricideki düğmeye basarak da bağlanabilirsiniz" penceresi açılacaktır (Resim 6), bu ekran açıkken, şifre girmenize gerek kalmadan modem üzerindeki WPS tuşuna 3 saniye kadar basılı tutun, sonrasında açık ekranda "Yönlendiriciden ayarlar alınıyor" yazısı belirecektir, (Resim 7) hemen sonrasında bağlantı gerçekleşince bu pencere otomatik olarak kapanacaktır. WPS tuşunun aktif olmadığı modemlerde, Resim 6 üzerinde gösterilen "Yönlendiricideki düğmeye basarak da bağlanabilirsiniz" uyarısı gözükmeyecektir. Bu uyarı gözükmüyorsa modem WPS özelliği desteklemiyor veya modem içerisinden bu ayar kapanmış demektir.

Resim 6 - Taşınabilir Bilgisayar Wifi Ağ Listesi
Taşınabilir Bilgisayar Wifi Ağ Listesi
Resim 7 - Taşınabilir Bilgisayar WPS Kurulum Tamamlanıyor
Taşınabilir Bilgisayar WPS Kurulum Tamamlanıyor

Notlar: Wps tuşu ile şifresiz wifi bağlantısı, şifresiz kablosuz ağ bağlantısı nasıl yapılır, kısa özetli yazımız wps tuşu ve wps pin girişi ile modem bağlantısının şifresiz hızlı bir şekilde nasıl bağlanılacağı konusunda bilgiler içerir. WPS tuşu ile şifresini bilmediğiniz modemlere şifresiz giriş yapabilirsiniz. Tabi bu umuma açık olan modemler içinde geçerli, yalnız bu gibi durumlarda modem sahibinden izin almanız gerekmektedir. Bu işlemleri yapmanız için herhangibir izne ihtiyacınız yok tabi ama etik bir davranış olmayacaktır. Modem size ait olabilir ve şifresini unutmuş olabilirsiniz, bu gibi durumlarda da modemi sıfırlamadan modeme wps ile şifresiz giriş yapıp, giriş yaptıktan sonra modemi içerisine girip wifi şifrenizi de öğrenebilirsiniz.

Gizlilik: Ek resimlerde gösterilen özel bilgiler resim üzerinde değiştirilmiş bilgiler içermektedir. Genel açıklayıcı nitelikteki yazılar ise değiştirilmemiştir.

Designed By Erenet.info