» NS Sorgulama
» IP Sorgu » IP Adresi Nedir » Proxy Nedir » Domain Nedir » Engellenen Sitelere Erişme » IP Reset ve Dns Temizliği
» Sitenize Ekleyin » IP Kameralar » Domain IP Adresi Sorgula » IP Sorgulama » MAC Adresi Sorgulama
Site NS Adresini Öğrenmek İçin Alan Adını Yazın

Örn: ipsorgu.com

Site NS Adresi Sorgulama

NameServer isminden de anlaşılacağı üzere alan adlarına ulaşılırken sorgulamada kullanılan isim sunucularıdır. Herhangibir web sitesine girmek istediğimizde tarayıcılarımız arkaplanda bu web sitesinin nameserver adresini tespit edip burdan da ip adresine yönlendirme yaparak sunucu bağlantısını kurar ve bize web site içeriğini gösterir. İşler bu şekilde işlemeseydi tarayıcılara web site ismi yazmak yerine ip adresi yazmak zorunda kalacaktık, neyseki bu gibi bir durumla karşılaşmıyoruz.

Reklam

Site (Alan Adı) NS Adresi Bulma Hakkında

Web Site NS Adres ÖğrenmeAd Sunucusu (Name server) Nedir? Bilgisayar bilimlerinde ad sunucusu dizin hizmetinin tersi olarak, gelen sorgulara cevap veren bir ağ hizmeti sağlayan bir bilgisayar sunucusudur. Çoğu kez sayısal olan, kimlik tespiti yapan ya da adresleme bileşeni içeren bir iç sisteme insanın anlayabileceği bir tanımlayıcı eşlemesi yapar.

NameServer (NS Sorgulama) Ne için yapılır? Web sitelerine ait nameserver bilgileri web sitesine giriş için gerekmez, yani bu işlemleri tarayıcılar yaptığı için kullanıcı olarak bizim bu isimleri hafızamızda tutmamıza gerek yoktur. Ayrıca nameserver bilgisi web sitesine ait direkt ip adresine veya diğer bilgilere ulaşmamızıda sağlamayacaktır. Bu bilgiler için alan adı whois bilgisi sorgulamak gerekebilir. NameServer bilgisi DNS sunucularında kullanılmak üzere lazım olabilir, yani dns değiştirme işlemi yapmak isteyip belli bir site ip adresinden giriş yapılmasını isterseniz ns adres ip bilgisi gerekecektir. Bu gibi durumlarda sayfamızdaki ns sorgulama aracını kullanarak alan adlarının ns adreslerini bulabilirsiniz. Ayrıca bulduğunuz nameserver bilgisi ile nameserver adresine ait ip adresinide öğrenme imkanınız vardır.

NameServer Nasıl Oluşturlur? NameServer yani ns adresi alan adı sahibi (alan adı yöneticisi) tarafından oluşturulur. Belirlediği alt alan adı ile sunucu ip numarası eşlemesi yapar. NameServer adresi ve bağlanan ip adresi herkese açık olarak sunulur. Kişiye ve siteye özel olamaz, eğer özel olarak ayarlansaydı web sitesine ulaşılamazdı. Alan adı yöneticisi bu işlemleri alan adı yönetim panelinden gerçekleştirir.

NameServer (NS) Adresi IP Adresi Nasıl Bulunur? NameServer adresi olarak oluşturulan isim bir nevi alan adı olduğu için, alan adları ip sorgulaması şeklinde sorgulama yapılarak ns ip adresi öğrenilebilir. Bu oluşturulan ns adresi kullanılacak alan adının alt alan adı olabileceği gibi, farklı bir alan adı alt adıda olabilir. Yani sorguladığınız alan adının ns adresi farklı bir alan adı alt adı olabilir.
Örneğin; ipsorgu.com ns sorgulaması yaptığınızda ipsorgu.com olarak "ns2.ipsorgu.com" görünecektir. Bu ns adresini sorguladığımızda da ip adresi olarak "62.141.38.176" karşımıza çıkacaktır. Alan adı ile ns adres adı aynı olan siteye örnek olarakta ipsorgu.com verilebilir. ipsorgu.com ns sorgulaması yapıldığında ns adresi olarak "ns1.ipsorgu.com" sonucu çıkacaktır ip adresi olarakta yine ipsorgu.com sitesine ait sunucu ip adresi olan "62.141.38.176" sonucu olacaktır. Ns adresine ait ip adresini öğrenmek için sitemiz üzerindeki site ip adresi öğrenme aracını kullanabilirsiniz.

Designed By Erenet.info